Jak zaoszczędzić na prądzie?Jak zaoszczędzić na
prądzie?

Rachunki to nieodzowny element każdego budżetu domowego, który coraz częściej przyprawia nas o ból głowy i inne dolegliwości. Każdego roku dostajemy ich więcej, na coraz wyższe kwoty i zdaje się nic nie powstrzymać tej tendencji bo krótko mówiąc życie jest coraz droższe.

 Energia elektryczna to dzisiaj niemal powietrze naszej codzienności, bez której coraz trudniej nam się obyć. Już nie tylko oświetlamy nią mieszkania. Nowinki techniczne wszelkiego rodzaju sprzętu RTV, AGD, komputery, smartfony, tablety i wiele innych są coraz częstszymi narzędziami naszej codziennej rzeczywistości. Codziennie coś włączamy do prądu, coś ładujemy i nie daj Boże jak nam prąd wyłączą to nie potrafimy sobie z tym radzić. Starsi, pamiętni czasów, kiedy permanentnie wyłączano prąd jakoś dają radę ale młode pokolenia wieszczą niemal apokaliptyczne wizje.

Zakładamy jednak, że wyłączanie prądu w czasie awarii jest dla nas najmniej przyjaznym sposobem oszczędzania energii elektrycznej i tym samym zawężania strumienia comiesięcznych wydatków, ograniczę się do niezbędnych porad i sposobów na to aby prąd kosztował nas mniej wtedy kiedy jest i z niego korzystamy 🙂

 1. Sprzęt i jego możliwości prądożercze.
  Warto zainwestować w nową lodówkę czy pralkę, odpowiedni telewizor, zmywarkę, urządzenia klimatyzacyjne, odkurzacz, kuchenkę mikrofalową czy nowy modle kuchenki elektrycznej bo to sprzęty, których używamy stale, na co dzień i które w starych wersjach pożerają niesamowite ilości energii elektrycznej. Tutaj warto zwrócić uwagę na etykiety energetyczne które umieszczane są na sprzętach lub opakowaniach. System efektywności energetyczne regulują specjalne unijne dyrektywy.
  .

  Klasy efektywności energetycznej przyporządkowane są skali złożonej z liter od A do G, gdzie klasa A umieszczana na zielonym pasku oznacza urządzenie najbardziej efektywne (oszczędne), a klasą G umieszczana na czerwonym pasku najmniej efektywne (najwięcej zżera nam prądu). Wyznacza się je ze stosunku rocznego zużycia energii przez dane urządzenie do standardowego zużycia energii przez tego typu urządzenia określonego odpowiednimi przepisami. Od grudnia 2010 roku na lodówkach, pralkach, zmywarkach i telewizorach wprowadzono dodatkowo trzy nowe klasy A+, A++ oraz A+++ charakteryzujące urządzenia najbardziej efektywne energetycznie (najbardziej oszczędne).
  .
   

 2. Oświetlenie.
  Oświetlenie energooszczędne. Dziś już chyba nie trzeba przekonywać, że trwalsze i energooszczędne żarówki to konieczność w każdym domu. Warto również, już od najmłodszych lat, wpajać sobie w nawyk wyłączanie światła po wyjściu z toalety czy innego pomieszczenia (szczególnie jeśli wychodzimy z niego na dłużej 🙂 )
  .
   

 3. Wyłączanie sprzętu.
  Wszystkie elektroniczne urządzenia w stanie czuwania też pobierają energię! Mała lampka diodowa w telewizorze, tunerze satelitarnym, DVD, sprzęcie audio, czy podświetlony zegar w kuchence mikrofalowej lub lampka w listwie zasilającej również dają nam po kieszeni. Owszem, nie pobierają energii tyle co dane urządzenie w stanie używania ale policzmy ile z takich lampek świeci się u nas w domu i to często non stop! 24h/dobę pożerają nam krok po kroku prąd a w skali roku to niezła sumka. Dlatego wyłączanie takich urządzeń z gniazdka, kiedy nie są niezbędne, to pierwszy krok do obniżenia rachunków za prąd a przy okazji skuteczniejszy sposób zabezpieczenia sprzętu przed wyładowaniami atmosferycznymi niż listwy antyprzepięciowe 🙂
  .
   

 4. Wybierz najtańszego dostawcę prądu!
  Warto również pamiętać, że na rynku jest wiele firm oferujących sprzedaż energii, a od 2007 roku każdy może bezpłatnie zmienić dostawcę prądu. Chcesz oszczędzić nie tylko na rachunkach za prąd, sprawdź co poza energią oferują alternatywni dostawcy prądu. Chcesz oszczędzić nie tylko na rachunkach za prąd, sprawdź co poza energią oferują alternatywni dostawcy prądu. Jedną z ciekawych propozycji na rynku jest dostęp do korzystnych pakietów zdrowotnych w największej w Polsce sieci placówek medycznych dla Klientów kupujących prąd od Energetycznego Centrum.Energia plus szybki dostęp do lekarzy specjalistów w całej Polsce? Warto sprawdzić cenę i płacąc rachunki za prąd zabezpieczyć rodzinie szybki dostęp do prywatnej pomocy medycznej. www.ec.net.pl


Ile można zaoszczędzić?
Zauważyłem, że Energetyczne Centrum uruchomiło niedawno na swojej stronie Kalkulator Oszczędności, który porównuje ceny energii u obecnego dostawcy, z najnowszą ofertą cenową tej firmy. Wystarczy wpisać średnie zużycie prądu przez okres dwóch miesięcy i kalkulator oblicza wysokość oszczędności, które można osiągnąć zmieniając sprzedawcę prądu.

Warto sprawdzić -> http://www.ec.net.pl/kalkulator.htmlzobacz kalkulator

 PODSUMOWANIE:
Oprócz kilku ważnych zasad, które możemy codziennie stosować we własnych domach, zwracajmy uwagę na sprzęt, który kupujemy oraz dokonajmy właściwego wyboru dostawcy energii elektrycznej.
Tak jak warto wybrać pakiet usług telekomunikacyjnych od jednego dostawcy (telefon, Internet, telewizja) niż od kilku różnych tak warto pokusić się o wybór Energetycznego Centrum, który oprócz stałej ceny prądu przez 2,3 lata i najniższej cenie zaoferuje nam również prywatną opiekę lekarską i wiele innych. To się nazywa prawdziwe oszczędzanie. 🙂

Kilka przydatnych linków:


W TVP Warszawa o tym jak zmienić dostawcę prądu i zaoszczędzić!


Oszczędzaj prąd – cykl audycji w Radio Plus


Jak można skorzystać na zmianie dostawcy energii elektrycznej ?

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 • Polecana książka

  • książka Mężczyzna od A do Z (Wersja audio (Audio CD))
  • książka Bogać się, kiedy śpisz (Wersja audio (Audio CD))