Tańszy prąd zimą? Praktyczne porady


Gdy temperatury spadają, zużycie energii elektrycznej w domach rośnie. Widmo wyższych opłat za prąd skłania nas do poszukiwania sposobów, które pozwolą wygenerować oszczędności w domowym budżecie. Jednym z nich jest zmiana sprzedawcy energii elektrycznej, na którą decyduje się coraz więcej gospodarstw domowych.
Zima to okres, w którym rośnie zużycie energii przede wszystkim na oświetlenie naszych mieszkań i domów. Krótki dzień i późny wschód słońca sprawiają, że sztuczne światło towarzyszy nam zimą praktycznie bez przerwy. Szarówka i długie wieczory sprzyjają spędzaniu czasu przed telewizorem czy komputerem, a przy bardzo niskich temperaturach, nieuniknionym staje się dogrzewanie pomieszczeń piecykami elektrycznymi. To wszystko sprawia, że zimą zużycie prądu w naszych domach rośnie nawet o kilkadziesiąt procent!

Oszczędności można uzyskać stosując się do kilku prostych zasad. Przede wszystkim pamiętajmy, aby gasić światło w pustych pokojach i nie zostawiać włączonego sprzętu RTV podczas naszej nieobecności w mieszkaniu. Warto także ograniczyć działanie urządzeń w trybie czuwania. Pamiętajmy na przykład, że jeśli nie ładujemy telefonu lub innego sprzętu – należy odłączać od kontaktu ładowarki, bo wtedy także pobierają prąd!

Pewną oszczędnością może być gotowanie jedynie takiej ilości wody, jaką wykorzystamy do sporządzenia napoju. Nie wkładajmy ciepłych posiłków do lodówki i nie trzymajmy długo otwartych od niej drzwi. Nie zasłaniajmy grzejników elektrycznych innymi meblami i przykręcajmy je podczas naszej nieobecności w domu. Warto rozważyć także zmianę żarówek na energooszczędne.

Największe oszczędności możemy jednak uzyskać obniżając cenę za kWh, czyli wybierając lepszą ofertę. Pamiętajmy, że każdy ma prawo do zmiany sprzedawcy energii elektrycznej. Mimo, że rynek został uwolniony w 2007 roku, bardzo niewiele osób ma świadomość możliwości dokonania wyboru i zmiany sprzedawcy prądu w gospodarstwie domowym – mówi Damian Lindner z Energetycznego Centrum SA. Obecnie jest to proste, jak zmiana operatora komórkowego czy dostawcy Internetu. Cała procedura jest bezpłatna, nie wymaga od nas wielu formalności, a umowę można podpisać bez wychodzenia z domu.

Taka zmiana nie powoduje przerw w dostawach prądu, a w ofertach na rynku można przebierać. Zanim podpiszemy nową umowę należy zwrócić uwagę na stawki za jednostkę energii elektrycznej oferowane przez sprzedawcę, wysokość opłaty handlowej, okres na który podpisujemy umowę oraz dodatkowe gwarancje. Wielu sprzedawców oferuje klientom, którzy decydują się na zmianę, gwarancje stałej ceny. Dzięki temu klienci nie muszą obawiać się o ewentualne podwyżki w okresie obowiązywania umowy. Warto jednak sprawdzić, co oprócz takich gwarancji może zaoferować nam sprzedawca. I tak np. Energetyczne Centrum zabezpiecza swoich klientów podwójnie, bo poza gwarancją stałej ceny, daje również gwarancje niskiej ceny, czyli możliwość obniżenia stawki za prąd już w trakcie trwania umowy. – tłumaczy Damian Lindner z Energetycznego Centrum SA.

Jeśli zimą zdecydujemy się na zmianę sprzedawcy energii elektrycznej, to już na wiosnę będziemy cieszyć się niższymi rachunkami za prąd.

W zeszłym roku zmieniłem sprzedawcę właśnie na Energetyczne Centrum i bardzo cieszę się z tego faktu. Nie dość, że zaoszczędziłem to jeszcze zyskałem dodatkowe bonusy w postaci mega zniżki na  profesjonalną opiekę lekarską w firmie Lux Med. Połowę taniej niż w samym Lux Medzie. Tak dba się o klientów w Energetycznym Centrum 🙂 Bez kolejek do prywatnych specjalistów i na różne badania. To super korzyść a wszyscy wiemy jak dzisiaj wygląda Państwowa Służba Zdrowia. Na prywatne wizyty, płatne każdorazowo, niestety nie każdego stać.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • Polecana książka

    • książka Prawa sukcesu. Tom I i Tom II (Wersja elektroniczna (PDF))
    • książka Księga est (Wersja elektroniczna (PDF))